IRF140 Fairchild
Online Anfrage
IRF140
- Menge
- 2
- Hersteller
- Fairchild
- Datecode
- 8540
- Beschreibung
- in stock
Technische Spezifikation IRF140
| Polarity | N-Channel |
| Breakdown Voltage [Gate to Source] | -20.0 V to 20.0 V |
| Part Family | IRF140 |
| Power Dissipation | 125 W |
| Drain to Source Voltage (Vds) | 100 V |
| Breakdown Voltage (Drain to Source) | 100 V |
| Drain to Source Resistance (on) (Rds) | 77.0 mΩ |
| Lifecycle Status | |
| RoHS | Non-Compliant |
| Number of Pins | 2 |
| Continuous Drain Current (Ids) | 28.0 A |
Ihre Hotline für ein Angebot: Tel. 0721 15108-0