IRFZ44N
Online Anfrage
IRFZ44N
- Menge
- 63
- Hersteller
- Datecode
- Beschreibung
- Transistor
IRFZ44N
- Menge
- 17
- Hersteller
- Datecode
- Beschreibung
Technische Spezifikation IRFZ44N
| Polarity | N-Channel |
| Input Capacitance | 1.47 nF |
| Voltage Rating (DC) | 55.0 V, 60.0 V |
| Breakdown Voltage [Gate to Source] | -20.0 V to 20.0 V |
| Continuous Drain Current (Ids) | 49.0 A |
| Gate Charge | 63.0 nC |
| Breakdown Voltage (Drain to Source) | 55.0 V |
| Drain to Source Voltage (Vds) | 55.0 V |
| Current Rating | 49.0 A |
| Lead-Free Status | Contains Lead |
| Mounting Style | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Case/Package | TO-220 |
| Drain to Source Resistance (on) (Rds) | 17.5 mΩ |
| Lifecycle Status | Active |
| RoHS | Non-Compliant |
| Rise Time | 60.0 ns |
| Power Dissipation | 94.0 W |
| Part Family | IRFZ44N |
Ihre Hotline für ein Angebot: Tel. 0721 15108-0
Weitere Bauteile
| Bezeichnung | Hersteller | Datecode | Beschreibung |
|---|---|---|---|
| IRFR110 | Transistor N-MOSFET 100 V 4.3 A 25 W TO252 | ||
| IRFZ24N | Transistor | ||
| IRFZ34 | Transistor N-MOSFET 55 V 26 A 56 W TO220 | ||
| IRFZ34N | Transistor | ||
| IRFZ44 | Transistor N-MOSFET 55 V 41 A 83 W TO220 | ||
| IRFZ46N | Transistor | ||
| IRFZ48N | Transistor | ||
| IRL2203NS | Transistor | ||
| IRL3803 | Transistor | ||
| IRL540N | Transistor |