MM74HC574N NSC
Online Anfrage
MM74HC574N
- Qty
- 87
- Manufacturer
- NSC
- Datecode
- 89/52
- Description
- DIP-20
Technical Specification MM74HC574N
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage (DC) | 5.00 V, 6.00 V (max) |
| Number of Gates | 8 |
| RoHS | Compliant |
| Digital Logic Level | CMOS |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| Mounting Style | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Case/Package | DIP |
| Frequency | 60.0 MHz |
| Number of Circuits | 8 |
| Lifecycle Status | Obsolete |
| Number of Bits | 8 |
| Output Current | 7.80 mA |
| Number of Pins | 20 |
Please contact us for a quotation: Tel. 0721 15108-0
Weitere Bauteile
| Part | Manufacturer | Datecode | Description |
|---|---|---|---|
| MM74HC4514N | NSC | 88/36 | DIP |
| MM74HC4538N | NSC | 87/52 | DIP |
| MM74HC541N | NSC | DIP | |
| MM74HC573N | NSC | DIP | |
| MM74HC573N | NSC | DIP-20 | |
| MM74HC75N | NSC | DIP | |
| MM74HCT240N | NSC | 91/24 | DIP |
| MM74HCT32N | NSC | DIP | |
| MM74HCT688WMX | NSC | 97/06 | SO-20L |
| MMBF4393LT1 | MOTOROLA | 96+ |