SN74HCT240N Texas
Online Anfrage
SN74HCT240N
- Ilość
- 98
- Producent
- Texas
- Data produkcji
- 1995+1999
- Opis
- in stock, DIP20 package
SN74HCT240N
- Ilość
- 1
- Producent
- Texas
- Data produkcji
- 9044
- Opis
- in stock, DIP20 package
SN74HCT240N
- Ilość
- 98
- Producent
- Texas
- Data produkcji
- 1995+1999
- Opis
- in stock, DIP20 package
Technical Specification SN74HCT240N
| Propagation Delay Max (tpd) | 29.0 ns |
| Number of Outputs | 8 |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |
| Output Current Drive | -1.00 mA |
| Digital Logic Level | TTL |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| Mounting Style | Through Hole |
| Packaging | Tube |
| Case/Package | PDIP |
| Voltage Nodes | 5.00 V |
| Number of Circuits | 8 |
| Lifecycle Status | Active |
| Number of Bits | 8 |
| Output Current | -35.0 mA to 35.0 mA |
| Number of Pins | 20 |
| Supply Voltage (DC) | 4.50 V to 5.50 V |
| RoHS | Compliant |
Other Manufacturers for SN74HCT240N
TIHotline dla zainteresowanych daną ofertą
Tel.:
Tel. 0721 15108-0
Weitere Bauteile
| Oznaczenie | Producent | Data produkcji | Opis |
|---|---|---|---|
| SN74HCT138DR | |||
| SN74HCT138N | TI | ||
| SN74HCT14D | TI | ||
| SN74HCT238N | TI | ||
| SN74HCT240DW | TI | ||
| SN74HCT241N | TI | ||
| SN74HCT242N | TI | ||
| SN74HCT244DW | TI | ||
| SN74HCT244N | |||
| SN74HCT245N | TI |